Curl Squad Jarča Jarča se přivdala do Prahy, ale původně pochází z malé vesničky u Berouna. Teď je jejím světem dvouletý Tobík, ale předtím pracovala jako učitelka v mateřské škole. Původně má sice vystudovanou bohemistiku a hudební výchovu, ale na puberťáky je prý moc měkká, nerada by, aby jí z nich vypadaly všechny vlasy. Obzvlášť teď, když objevila milovanou Curly Girl metodu! :) Radost do života jí přináší hudba, ráda zpívá a brnká si u toho na kytaru folkové písničky. Miluje atmosféru táborů a vodáckých akcí. Vymýšlení her pro děti, hudba a příroda, to je její.

Typ vlasů:                2A/2B
Síla vlasu:           
    silné
Hustota vlasů:   
 střední
Poréznost:             
nízká
Od kdy na CGM: prosinec 2018  

1. Jarčo, máš vlasy typu 2A / 2B. Předpokládám, že před CGM Tě možná ani nenapadlo, že Tvoje vlasy mají vlnitý potenciál? :)

Tak to ses trefila, Kájo. Odmalička jsem toužila po loknách a dělala jsem psí kusy, aby se mi vlnily. Ani ve snu mě nenapadlo, že by se mi mohly jednou vlnit samy od sebe.  

2. A pak přišlo setkání s CGM... Za jak dlouho jsi viděla první výsledky?

První vlnky se objevily hned napoprvé! Byla jsem úplně nadšená, cítila jsem se jako Kolumbus. Doslova se mi otevřel Nový svět. Curl Squad Jarča Před Curly Girl metodou (vlevo) – první pokusy (uprostřed) – 9 měsíců CGM (vpravo).   

3. Nízkoporézní vlny mají na CGM spousta specifik. Navzdory tomu, jak byla metoda původně formulovaná, se v rutině obvykle neobejdou bez šamponu. Co Ty na to? Zkoušela jsi vůbec cowashing, tedy klasické mytí samotným kondicionérem?

Přiznám se, že jsem ho nezkoušela. Moje vlasy se dost mastí, tak jsem se bála, že by si s tou mastnotou cowash neporadil. Navíc já kvůli ekzému dost řeším složení produktů. No a cowashů bez parfemace a dráždivých složek moc není. Poslední dobou si ale říkám, že nějaký vyzkouším. Už tak dva roky používám jen low-poo s jemnými tenzidy a vlasy se mi díky tomu mastí o dost míň. Takže cowashe už se tolik nebojím.  

4. Které ingredience Tvoje vlasy neunesou, v tom smyslu, že je příliš zatěžují?

Mám nízkou poréznost a silné vlasy. Zatíží mi je jakýkoli leave-in s olejem. Bezoplachově snesu jen bylinné výluhy nebo jablečný ocet.   

5. Pak se logicky nabízí otázka, zda na své vlny vůbec používáš masky a zábaly, abys je víc vyživila?

To rozhodně jo. Třeba takový zábal z bambuckého másla mi dělá strašně dobře, jen ho pak musím opravdu hodně pečlivě vymýt. Dvakrát nestačí, to jsem pak zmaštěná. Olejové zábaly smývám většinou třikrát za sebou šamponem, abych měla jistotu, že mi na vlasech nezůstane opravdu žádný olej. U masek je to ale jinak. Některé můžu použít po mytí místo kondicionéru a smýt jen vodou, ale ty těžší raději dávám jako pre-poo (zábal před mytím).  

6. Styling nízkoporézních vlasů bývá výzvou, protože díky svému hladkému povrchu kloužou a vlnky utíkají. Jak jsi na to vyzrála? ;)

Pomáhá mi microplopping. Když mačkám vlny do bavlněné plenky, jde to líp než jen rukama.  

Curl Squad Jarča Povedený washday: 1. Lowpoo Logona Baby šampon, 2. Kondicionér divoká růže od Farfally (necháno na hlavě přes hodinu jako deep conditioning), 3. Oplach odvarem z proskurníku (bylo zrovna hodně vlhko), 4. Pro lepší definici oplach z ibišku, 5. Na styling kopa lněného gelu (velikost asi tří vlašských ořechů), 6. Vyfoukáno difuzérem.  

7. Postrachem vlnovlásek je build up, tedy usazená rezidua produktů a olejů, která je jednou za čas záhodno odstranit. Co Ty a hloubkové čištění?

Musím říct, že k hloubkovému čištění jsem se odhodlávala dlouho. Nechtělo se mi riskovat velké přesušení pokožky hlavy. Pak mě ale čištění sodou dostalo z fakt strašného build upu a žádné hrozné přesušení se nekonalo. Hloubkové čištění je pro mě takový restart, tlačítko, které je vždycky po ruce, když je to potřeba. Mám pocit větší svobody když vím, že se kdykoli můžu vrátit na začátek. Nebojím se teď tolik experimentovat, protože soda to jistí :)

Curly Girl produkty na hloubkové čištění najdeš ZDE >>  

8. Zastáváš CGM v jedinečném kabátě, protože ji spojuješ s Non Toxic přístupem. Bylo Tvé rozhodnutí motivované zdravotně?

Ráda bych řekla, že ne, že to prostě zapadalo do mé životní filozofie. Jenomže kromě toho, że mám ráda přírodu a přirozenost vlastně nejsem typická lesana. Nejsem třeba veganka, ani vlastně nejím zrovna extra zdravě, do zero waste mám daleko a ani nejsem milovnice zvířat, spíš se jich bojím. ;-) Kdo ví, jestli bych vůbec k Non Toxic domácnosti dospěla, kdybych netrpěla na ekzém na rukou. V podstatě mi ale ta zkušenost s kontaktní dermatitidou otevřela oči.

Když vám chemikálie z okolí začnou znepříjemňovat život, začnete přemýšlet o tom, jestli to máte zapotřebí se jim dobrovolně vystavovat. Takže jsem postupně vyřazovala ze své domácnosti i chemikálie, které mi žádné reakce nepůsobily. Nakonec se to skutečně stalo důležitým principem v mém životě a jsem s ním opravdu ztotožněná. Už to není jen o tom, vyměnit jar na nádobí, abych se vyhnula podráždění, už prostě nejsem ochotná na sebe dobrovolně patlat kdejaké chemikálie a zatěžovat si tělo.  

9. Před jaká úskalí je postavený člověk, pokud chce být Non Toxic Curly Girl? Předpokládám, že ho čekají i některé kompromisy?

No, pokud se nějaké Curly Girl podaří najít si to pravé pro svoje vlasy v no poo světě, pak může hrdě prohlásit, že je Non Toxic Curly Girl. My ostatní jsme, jak říkáš, odkázány na hledání kompromisních variant. Jak velké ty kompromisy budou už je na každé z nás. Mě to stálo celkem hodně času a hledání, než jsem si našla produkty na vlasy, které mi sedí, vyhovují pravidlům CGM a jsou tady k sehnání. Rozhodně to pro mě znamenalo víc se zajímat o složení, nespoléhat se na hesla na přebalu. Bylo potřeba zjistit, kterých konkrétních látek si ve složení všímat, které mohou být problematické. Zorientovat se ve složení mi pomohla hlavně fb skupina Svět Non Toxic, z.s.

Non Toxic Curly Girl kosmetiku na Kudrnatém eshopu najdeš ZDE >>  

10. O nízkoporézních vlasech se říká, že mívají problematický vztah k proteinu. Jaká je Tvoje osobní zkušenost?

U mě to sedí. Snesu hydrolyzovaný protein v jednom produktu a v rozumné míře lněný gel. Větší proteiny se mi usazují na vlasech a tvoří build up. Naplno jsem se o tom přesvědčila když jsem nakrátko přešla na no poo. Mytí žloutky, hennování a lněný gel – tahle kombinace mi s vlasy pěkně zatočila. Po měsíci jsem na hlavě měla přesušené roští.   Curl Squad Jarča Lesk na Jarčiných vlasech je jasným indikátorem toho, že jsou nízkoporézní. Curl Squad Jarča Curl Squad Jarča Takhle vypadají Jarčiny vlasy zatížené proteinovým build upem...  

11. Barvíš? Jak se Ti daří sladit CGM, barvení a k tomu Non Toxic?

Tak tohle je pro mě velké téma. Před pár měsíci mi začaly vykukovat první šediny, rozčilovalo mě to a začala jsem hledat způsob, jak je přírodní cestou obarvit a zachovat si hnědou barvu bez červených podtónů. Tak jsem začala experimentovat s ořešákem. Vyzkoušela jsem sušené oplodí ořešáku královského i jeho silnějšího bratra ořešáku černého. Ani jeden si s šedinami neporadil, takže jsem nakonec přistoupila na barvení hennou. Míchala jsem ji s oběma ořešáky a s troškou indiga a doufala, že se ta červená moc neprosadí. No, prosadila se a z té červené barvy jsem dvakrát nadšená nebyla.

Snažila jsem se to zachránit opět ořešákem. Tentokrát výluhem z čerstvých listů. Jenomže po něm jsem zase měla bolehlav, takže jsem nakonec zběhla od Non Toxic a koupila si nejšetrnější hnědou barvu, kterou jsem tady sehnala. U chemické barvy ale určitě zůstat nechci. Aktuálně dávám zase šanci ořešáku, zkouším spojit síly sušeného oplodí s výluhem z listů a zatím jsem s výsledky spokojená. Bojím se ale, že z pasti jménem barvení se už jen tak nedostanu. Šediny se za chvilku začnou znovu ozývat a já zase beztak zblbnu. Drž mi palce. :)  

12. Držím. :) A teď k Tvé tvorbě... S kolegyní z Curl Squad Míšou tvoříte blog Crunchy Girls with Curls, který se zaměřuje na spojení Curly Girl metody s Non Toxic kosmetikou. Můžeš nám ho stručně představit?

Blog je zatím v plenkách, ale chtěly bychom jeho prostřednictvím s dalšími Non Toxic Curly Girls sdílet naše zkušenosti s propojením těchto dvou světů. Soustředíme se hlavně na kompromisní péči v rámci Non Toxic, protože v no poo jsme se ani jedna nenašly a myslím, že to tak má i řada jiných Curly Girls. Chceme holkám pomoct zorientovat se ve složení produktů.

Není to zrovna snadné, oba světy mají svá přísná pravidla. Mnozí hledání vzdají hned na začátku a na Curly Girl metodu zanevřou, protože třeba i kvůli zdravotnímu stavu nemůžou dělat ve složení velké kompromisy a specializované produkty pro ně vhodné nejsou. A to si myslíme, že je škoda. Ty průsečíky totiž existují, Curly Girl metodu lze s úspěchem skloubit s Non Toxic kompromisní péčí a my se rády na našem blogu podělíme o informace a zkušenosti.

Blog Crunchy Girls with Curls je ZDE >>  

13. Máš krásnou práci. Před mateřskou dovolenou jsi učila v Mateřské škole Pražačka. Jaké jsou dnešní děti? Co je pro Tebe v práci největší výzva?

Můžu říct, že v práci učitelky ve školce jsem se opravdu našla. Je to vážně různorodá práce, kreativní, každý den je jiný. Já zrovna neoplývám přirozenou autoritou, takže každodenní výzvou je pro mě tvoření zajímavého programu. Totiž, aby mi děti neskákaly po hlavě, je potřeba je zabavit, mám zkušenost, že když děti zaujmete, nemají potřebu dělat neplechu.

Nejsem letitá učitelka, která by mohla srovnávat mezi generacemi dětí. Osobně si myslím, že dětské potřeby se moc nemění. Potřebují hlavně lásku, pocit bezpečí a pozornost. Když se jim nevěnujete, dají vám to pocítit. S čím ale bojuji je počet dětí ve třídách, to je velký problém, se kterým ale bohužel já nic nezmůžu.  

Top produkty podle Jarči
Curl Squad JarčaCurl Squad Jarča Curl Squad Jarča  
Rutina podle Jarči

Většinou myju každý třetí den, vlasy se mi dost mastí. Myju v předklonu dost teplou vodou, aby se mi trochu nadzvedly šupinky na vlasech a na mytí používám výhradně low-poo. Kondicionér nanáším modlící technikou a hned potom vlasy rozčesávám Tangle Teezerem. Následuje STC, kondík smývám hodně pečlivě, na leave-in moje vlasy nejsou zvědavé. Jedinou formu leave-inu, kterou snesou, jsou bylinkové oplachy a oplach z jablečného octa, nedělám je ale pokaždé. Následuje microplopping a nanesení gelu, zase microplopping a jde se fénovat difuzérem, což mi trvá asi 30 minut. Krustu pukám tleskáním i mačkáním, podle toho jak se zrovna zadaří. A to je celé, takhle vypadá moje WD rutina.

WASH day se mi obvykle povede, i když někdy bojuju s pramínkováním a definicí vln.  Horší už to je s refreshem. Moje vlny obvykle nepřežijí noc, nemá smysl se je pokoušet přes noc chránit, nemají zkrátka šanci. Takže ráno musím hodně namočit a nagelovat a znovu použít difuzér. Nebývá to ale žádná sláva, tak to ale myslím vlnovlásky s refreshem mívají, tak si z toho nic nedělám. ;) Jarča, Crunchy Girls with Curls  

A jak o svoje vlasy pečují další vlnovlásky?

Seznam se i s ostatními členkami Curl Squad. Žijeme Curly Girl metodou a jsou mezi námi zástupkyně pro všechny typy vlasů! ♥️👇

Curl Squad  

JÍT NA KOMPLETNÍ CURL SQUAD >>