Míša je z Karlových Varů, a jak sama říká – pyšná rodačka, která své lázeňské město doopravdy miluje. Bývala úřednicí na magistrátu, ale mimo své sedavé zaměstnání nám nikdy moc neposeděla... Coby vášnivá běžkyně, a především jogínka svoji lásku k pohybu předávala v lekcích jógy a také fly jógy (vzdušné jógy v závěsných sítích).
V současné době je středem Míšina vesmíru synek Kolja a můžete ji potkat příležitostně – v rámci jógy pro běžce na
běžeckých kempech XTR v Krušných horách. Jak ale přislíbila, po Novém roce se můžeme těšit na její lektorský comeback v plné kráse... ;-)
Typ vlasů: 2C
Síla vlasu: střední
Hustota vlasů: nízká
Poréznost: nízká
Od kdy na CGM: květen 2019
1. Míšo, jsi vlasový typ 2C, který při správné péči stojí na pomezí velkých vln a kudrn... a při nesprávné péči se může jevit i docela rovný. Jak svoje vlasy vnímáš a jak vypadaly dřív, než ses setkala s Curly Girl metodou?
Před Curly Girl metodou mé vlasy byly vpodstatě neustále vyfoukané a vyžehlené do hladka. Samozřejmě problém nastával při vlhkém počasí, při sportu, či jakémkoliv jiném styku s vlhkostí, kdy se vlny snažily neúprosně prosazovat svou. Byla jsem takový maniak že jsem s sebou dost často nosila žehličku, abych jim rychle zase zatla tipec. :-D Takto jsem se o ně „starala“ dlouhých 15 let. Curly Girl metoda pro mě tedy znamená obrovský převrat a uvědomění si, že přijmout své vlasy takové, jaké jsou, a přestat s nimi bojovat, znamená vlastně přijmout i samu sebe a osvobodit se. :-)
Trvalo mi pár měsíců, než jsem si tohle přenastavila v hlavě a zvykla jsem si na sebe – kudrnatou. Naposledy, když jsem vlasy takto nosila, jsem je nesnášela a styděla se za ně. Ale také jsem o ně neuměla pečovat a podle toho to vypadalo. I během toho dlouhého „narovnaného“ období jsem se mnohokrát pokusila nechat své vlasy přirozeně, ale vždy to bylo spíše krepaté a účes působil neupraveně až rozcuchaně.
A to, co popisuješ v první větě, mě občas dost frustruje. :-D Vlastně i teď při správné péči si moje vlasy žijí svým životem. Kroutí se tak, jak se jim zrovna chce. Někdy jdou až skoro do 3A, někdy zase zůstávají vlny hodně rozvolněné. Dá se tomu pomoci co nejsilnější fixací a ochranou vlasů přes noc. Ale hlavní je přijímat vlasy takové, jaké právě jsou! Ať už více nebo méně zvlněné, hlavně jsou díky CGM krásné, pevné, lesklé a vyvážené. Takže teď je miluju. ♥️
I za rovnými vlasy se může skrývat vlasový typ 2C. Vlevo ještě Míša z dob před CGM – vlasy se jevily docela rovné. S Curly Girl metodou se z nich vylouply velké vlny (uprostřed). Ve dnech mezi mytím a bez stylingu z nich zbývá rozvolněný rozcuch (vpravo).
2. Teď jsi na metodě půl roku. To bývá magický práh – i nejzatvrzelejší vlasy už překonaly přechodové období a začínají dávat krásné výsledky. Jaká byla Tvoje Transition fáze? Měla jsi někdy chuť to vzdát?
No jejej. :-D Během prvních asi tak tří měsíců jsem snad skoro denně uvažovala nad tím, jestli to má vůbec smysl. Frustrovalo mě, že se nemůžu zasucha učesat a vyčesat je na celý den do drdolu. Vlasy druhý den po umytí bez rozčesání nevypadaly vůbec dobře. A hlavně ze začátku se mnohem rychleji mastily. Předtím jsem byla zvyklá mýt vlasy cca jednou týdně. Při CGM jsem najednou musela umývat každý třetí den.
Velkým průlomem v tomhle ohledu pro mě bylo, když jsem se naučila, jak docílit velkého objemu. Najednou to vypadalo celkově mnohem lépe, a objem vydržel i do dalších dnů. Takže i když vlny slehly, vlasy stále vypadaly dobře. Splihlým, neučesaným, pramínkovatým rousům byl konec. :-)
Dva roky v kuse měla Míša vlasy jen v drdolu. V začátku CGM bylo co napravovat...
3. Před Curly Girl metodou jsi o svoje vlasy pečovala metodou no poo, ale nakonec ses rozhodla pro šetrné produkty. Nedávalo ti no poo výsledky? Myslíš si, že spojení Curly Girl metody s čistým no poo může fungovat?
Stoprocentně fungovat může! Fungovalo mi to. I na no poo metodě je důležité své vlasy umět dobře vnímat a pozorovat, co jim dělá a nedělá dobře. Pokud člověk tohle vychytá a najde si svou rutinu, která funguje, není žádný problém skloubit obojí dohromady. No poo metoda byla pro mě úžasná zkušenost a k některým věcem se ráda občas vracím. Jako hlavní přednost no poo metody vnímám to, že mi při ní hrozně rychle rostly vlasy.
Ale měla jsem několik důvodů, proč mě nakonec zlákaly „hotové“ přípravky. Hlavně mi to nevyhovovalo časově. Nějaký čas strávíte přípravou všech směsí, odvarů, gelu, apod., a taky postupy jsou zdlouhavější, vše se musí dlouho nechávat působit a pořádně vymývat… Dalším důvodem byl často se tvořící build-up. Proteiny a tuky ze surovin se usazovaly na vlasech mnohem více, než kosmetické produkty. Následkem toho jsem také měla extrémně nízkou poréznost vlasů. Potvrdí to spousta žen, že vlasy při no poo jsou úplně jiné. Hrubší, silnější, nejsou tak měkké, heboučké a hladké. No a pak jsem si přečetla o tom, že tyto velké molekuly proteinů se vlastně ani dovnitř vlasu nemají šanci dostat, aby ho „opravovaly“ a zpevnily z vnitřku. A to bylo poslední, co mě nakoplo, abych sáhla po produktech a vyzkoušela to na sobě.
4. Když jsme se poprvé setkaly, sahaly Ti vlasy někam do pasu. Potom ale mezi prvními kroky na metodě přišlo odvážné zkrácení – skoro o polovinu! Můžeš ho doporučit nováčkům? Myslíš si, že hrálo roli v ozdravení Tvých vlasů?
Rozhodně! Vlasy to okamžitě nakoplo a začaly se vlnit už od hlavy. Měla jsem je hlavně hodně prořídlé a mechanicky poškozené z každodenního utahování do pevného drdolu. Během více než dvou let na mateřské dovolené jsem je měla prakticky neustále v drdolu. Doporučuji všem, jejichž vlasy také nejsou v ideální kondici a jsou poškozené. Nebojte se radikálně zkrátit. Ostatně, jsou to jen vlasy a zase dorostou. ;-) A hlavně vám za to poděkují!
Kolik udělá odvážné zkrácení v začátku alias Big Chop. První dvě fota před začátkem metody, vpravo po střihu na jednorožce.
5. Stříháš se sama? Ve světě Curly Girl se často vlasy stříhají na jednorožce...
Ano, to první velké zkrácení bylo právě na jednorožce, tedy unicorn cut. Ale za sebe ho nemohu doporučit. Už bych to znovu neudělala. Zrovna teď jsem opět čerstvě ostříhaná, musela jsem si střih nechat upravit od kadeřnice. Probírala jsem to s ní, proč mi ten střih neseděl, a přitom na spoustě holek vypadá super. Bude to nejspíš tím, že každému rostou vlasy trochu jinak – v některých částech rostou víc, někde jsou řidší. A já jsem ty spodní vlasy, které zůstaly nejdelší, měla hodně řídké. Naopak nejkratší vlasy kolem obličeje byly husté. A tak to u mě vypadalo nerovnoměrně a vzadu jsem měla jen pár dlouhých řídkých cancourků. Ty teď šly dolů a tak mám nově vlasy po ramena. :-)
6. Pojďme se na Tvé vlasy blíže podívat... Typickým rysem nízkoporézních vln je, že místo toho, aby se produkty vsákly dovnitř vlasu, často se raději usazují na povrchu. Tenhle problém asi znáš sama..?
Ano, hlavně při no poo to byl problém. Teď už je to lepší. Mám dokonce pocit že bez no poo metody mám o trochu vyšší poréznost. Ale stále je spíše nízká, a tak tento problém řeším nahříváním. Před nanesením kondicionéru či masky vlasy oplachuji hodně teplou vodou, masky balím do ručníku a nahřívám svrchu fénem. Taky musím zajistit, aby po umytí byly vlasy prosté všech produktů. Kondicionér či masku musím dokonale vymýt. Jinak mi na vlasech produkty nepříjemně „sedí“ a vlasy jsou zatížené.
7. Co v Tvém případě znamená „dokonale vymýt“? Jak dlouho vymýváš například kondicionér?
Znamená to hlavně vždy teplou vodou. A záleží na produktu. Pokud je to lehký kondicionér, stačí pár minut. Pokud je produkt hutnější a má více pečujících mastných složek, hlavně když ho nanesu hodně a dělám zábal, vyplachuji pak opravdu důkladně cca 5 minut teplou vodou. Taky se u toho snažím dokonale opláchnout pokožku hlavy a pomáhám tomu masírováním bříšky prstů.
8. Některé Curly Girls s typem 2C myjí pouze kondicionérem (tzv. cowashing), jiné používají kombo šampon + kondicionér. Co z toho vyhovuje Tobě a proč?
Cowashing mi nedělá moc dobře. Vlasy jsou po něm sice hezké a lesklé, a umyté jsou dobře, ale vždy cca 3 den po umytí mě začne hrozně svědit hlava. Mám takovou teorii, že kondicionérové složky pokožce hlavy prostě nesvědčí. Někomu to naštěstí problém nedělá. Mně tohle vadilo vždycky. I dřív jsem se vyhýbala tomu, aby se mi ve sprše vlasy nasáklé kondicionérem dotýkaly kůže na krku, zádech a ramenou, a po vypláchnutí kondicionéru teplou vodou jsem si tělo a ruce vždy umyla znovu pořádně ještě mýdlem. Když tohle neudělám, pořád cítím na kůži takový mastný povlak a nedělá to mojí pokožce vůbec dobře. Takže mě to přivádí k úvahám, že z té pokožky hlavy to po cowashingu nemám šanci dostat, a proto mi tam ta vrstva pak vadí. Taky se mi pak ty vlasy rychleji mastí.
9. Jak to máš s leave-inem? Nízkoporézní vlasy obvykle dodatečné hydratace moc nepotřebují, tím že coby zdravé vlasy mají povrch uzavřený..?
Ano, mám to tak. Leave-in mi taky nedělá dobře. Nebo jsem ještě nepřišla na takový, co by mi vyhovoval. Ono taky v Non Toxic péči žádné moc nejsou, takže jsem coby leave-in zkoušela jen normální kondicionéry buď zředěné vodou, anebo jen ždibíček rozetřít do dlaní a nanést. Ale moc dobré výsledky jsem s tím neměla, lepší je to bez leave-inu. Takže na mokré vlasy rovnou nanáším gel. Při no poo metodě jsem jako leave-in používala arganový olej, a to bylo skvělé. Jinak je při no poo potíž s hydratací, takže olej mi krásně pomáhal udržet ve vlasech vlhkost. Od té doby, co používám kondicionér, tak už by tam ten olej byl nadbytečný. Vlasy jsou dostatečně hydratované bez něj a nic dalšího bezoplachového mi na nich nedělá dobrotu.
Jak šel čas... Míša a její cesta na Curly Girl metodě.
10. Pojďme teď ke stylingu. Zachovat, vlny, které nejsou úplně jemné, to je velké téma. Sušení hlavou dolů nebo hlavou vzhůru, plop nebo microplopping, styling do vlhkých nebo do mokrých vlasů - to všechno může udělat velký rozdíl ve výsledku. Co se osvědčilo Tobě?
Nejlepší je pro mě styling hned po umytí do hodně mokrých vlasů, nanáším hlavou dolů, pak hned plop na 10 minut, NÉ DÉLE!!! :-D pak to nechávám alespoň půl hodinky proschnout samo a pak suším difuzerem nejprve hlavou dolů, „poletuji“ okolo hlavy a foukám od kořínků, a směrem „po vlasu“, aby se uzavíraly šupinky, a potom „nabírám“ vlasy odspodu. Potom přehazuji vlasy střídavě na jeden a druhý bok a opakuji postup. Schnutí i foukání mi trvá příšerně dlouho, takže nefoukám úplně do sucha, ale vlhké vlasy ještě zasponkuji u kořínků kvůli objemu a nechám tak doschnout několik hodin.
Při refreshi je to jiné, vlasy nejsou tak mokré, nedávám plop ale dělám microplopping.
11. Čím tužíš? Zaznamenala jsem nějaké pokusy s DIY gely...
Tužím nejraději domácím gelem ze lněného semínka, jenže ten se nedá používat pořád. Například teď na podzim bývá dost vysoká vlhkost vzduchu a lněný gel mi způsobuje hrozný krep. V tomto ohledu je mnohem lepší agar (vegetariánská verze želatiny). Teď jsem si ho hodně oblíbila a ráda si s ním experimentuji. Přidávám do něj různé druhy a různé množství hydrolátu, pár kapek arganového oleje apod. Rozmixuji to pak do hladka a je z toho krásný lehoučký voňavý gel. Nádherně se po něm lesknou vlasy!
Pro případ že nestíhám nic uvařit nebo rozmrazit a nebo se mi prostě nechce, mám doma ještě gel Coslys červené řasy, ten tuží hodně jemně, a Kinky-Curly Curling Custard, ten je naprosto skvělý. Tuží tak akorát a vlasy jsou po něm úžasné, ve vlhkém počasí nekrepatí, naopak mám pocit že se snad ještě lépe shlukují do pramenů a stáčí do kremrolí. :-)
12. Kolik Tvoje vlasy potřebují proteinu?
Hodně. :-D Protein jim chutná. Vlasy nemám nijak hodně zničené, nejsou barvené, jsou docela vyvážené, když udělám test s natažením vlasu tak hezky pruží. Ale přeci jen tím žehlením a mechanickým poškozováním asi nějaký ten materiál poztrácely. Takže jsem zpočátu střídala jedno mytí protein, a další pouze hydratace. V Non Toxic kosmetice je potíž sehnat kondicionér či masku s proteinem, a tak jsem ho dodávala pouze v podobě šamponu, vždy ob jedno mytí proteinový šampon. Když jsem ho použila vícekrát po sobě, vlasy už reagovaly zhrubnutím, a tak jsem si myslela, že mají proteinu až až, a dál jsem to neřešila.
Jenže po několika měsících jsem začala mít potíže. Vlasy se strašně vysušovaly, byly najednou křehoučké, beztvaré, takové pavučinky, a jakákoliv hydratace nepomáhala. Tehdy jsem se dopátrala, že to je příznak nedostatku proteinu. A tak jsem ho zkusila dodat v jiné formě. Pořídila jsem si hydrolyzovaný hrachový protein jako samostatnou kosmetickou přísadu a začala ho přidávat do masek a kondicionérů. Vlasy se vzpamatovaly hned, jako mávnutím proutku z nich byly opět pevné, pružné, svébytné, lesklé a hladké prameny. Teď dokonce používám protein většinou při každém mytí. Nejraději střídám jedno mytí proteinový šampon + hydratační kondicionér, a příště zase bezproteinový šampon + deep conditioning s proteinem.
Míšiny vlasy v době, kdy dlouhodobě strádaly nedostatkem proteinu.
13. A co masky? Podělíš se o nějaké oblíbené recepty?
Na no poo jsem měla nejraději masku z rozmixovaného banánu s rozehřátým kokosovým olejem, do které jsem dle libosti přidávala třeba dužinu a šťávu z rostlinky aloe, mleté semeno pískavice řecké seno, nebo třeba čerstvou zázvorovou šťávu. Tuto masku jsem dávala před mytím do mokrých, teplou vodou propláchnutých vlasů, nechávala pod igelitem a ručníkem působit třeba celé dopoledne a průběžně nahřívala fénem. Důležitá poznámka: banán musí být dokonale rozmixovaný do hladka, aby nezůstaly kousíčky ve vlasech, a pokud budete přidávat pískavici rozemletou na prášek, přimíchejte ji AŽ PO mixování. Jinak z toho vznikne tuhá hrudkovitá hmota a nepůjde to použít.
14. Zastáváš CGM v jedinečném kabátě, protože ji spojuješ s Non Toxic přístupem. Před jaká úskalí je postavený člověk, pokud chce být Non Toxic Curly Girl? Předpokládám, že ho čekají i některé kompromisy?
Hlavním problémem, se kterým se zde setkáváme, je dost okleštěný výběr produktů. Zprvu se dokonce může člověku zdát, že je téměř nemožné najít produkty vyhovující oběma světům. A pokud nenarazíš na někoho, kdo si před tebou dal tu práci je najít, je to dost zdlouhavá piplačka. A je to jeden velký kompromis, pokud chceš používat hotové tekuté kosmetické přípravky. 100% Non Toxic je pouze no poo metoda. Jinak všechny produkty obsahující vodu musí mít nějaký konzervant, a tady už zacházíme do těch větších či menších kompromisů. Jde nám tedy o přípravky, které mají konzervanty co nejšetrnější. Jenže... ty nejčistší Non Toxic produkty jsou často konzervovány alkoholem, což se ale neslučuje s Curly Girl metodou. Ale nic není nemožné, a nám se podařilo vytvořit už docela slušný seznam. Záleží ale na každém jedinci, jak moc je citlivý a na jaké kompromisy je ochoten přistoupit. (Nebo jak mu to zdraví dovolí.)
No a další zapeklitou problematikou je styling. Zatím se zdá, že tužící stylingové produkty s opravdu čistým složením snad neexistují. Člověk jako já, který netrpí alergickými reakcemi, se může uchýlit k větším kompromisům, které sice mají docela hezké „přírodnější“ složení, už se ale vůbec nedají označit za Non Toxic. Je to třeba gel Coslys, Kinky-Curly custard nebo Ecoslay Orange Marmalade. Ale možnosti zde jsou i pro opravdu citlivé. Dá se to řešit DIY gely, jako například lněný gel, agar, irský mech, psyllium či xantanová guma.
Postup stylingu podle Míšy: 1. + 2. fotka mokré vlasy; 3. plop; 4. hned po vyfénování difuzérem; 5. zasponkováno pro lepší objem (nefoukám do sucha); 6. suchá krusta před vykřupáním; 7. + 8. po vykřupání krusty se vyloupnou hebké kudrny.
15. S kolegyní z Curl Squad Jarčou tvoříte blog Crunchy Girls with Curls. Můžeš nám ho stručně představit?
Díky našemu bádání na poli Non Toxic Curly produktů si stále rozšiřujeme obzory, nacházíme a testujeme další a další šetrné přípravky, učíme se orientovat v ingrediencích a pronikáme hlouběji do tajů NT a CG světa. Nadchly jsme se pro myšlenku předávat naše poznatky dál. Náš blog bude užitečným průvodcem každému, kdo se vydá na stejnou cestu jako my, a věříme, že tak bude pomáhat spojit tyto dva směry v jeden společný. ♥️
16. V rodných Karlových Varech vedeš kurzy jógy, a dokonce i fly jógy v závěsných sítích. Jak ses k téhle krásné práci dostala?
Jóga a spirituální aspekty okolo ní mě zajímaly už v dětství. Doma v knihovně jsme měli pár knih o józe. Pamatuji si, jak jsem si je pročítala a připadalo mi to takové tajemné a lákavé. Moje babička hodně tíhla k východním filozofiím, praktikovala tai-chi a reiki, a snažila se nás do takových věcí zasvětit. Když pak na střední škole naše učitelka matematiky začala pro studenty vést hodiny jógy, neváhala jsem ani chvilku. To bylo mé první setkání s jógou na vlastní kůži a šlo tehdy o klasickou, pomalou a klidnou hatha jógu.
O něco později jsem se dozvěděla, že v místním fitcentru se cvičí Powerjóga. Nevěděla jsem, co to je, ale hned jsem to běžela vyzkoušet. Je to dynamičtější směr jógy. Řekla bych jakási „meditace v pohybu“. A chytla mě za srdce. Začala jsem ji cvičit pravidelně a stala jsem se jógovou nadšenkyní.
Jednoho dne si mě instruktorka po lekci zavolala k sobě, a položila mi otázku, zda bych chtěla také začít předcvičovat a zastoupit ji, až půjde na mateřskou. Asi si domyslíte, co jsem jí odpověděla. ;-) Během jedenácti let se moje jógová praxe posunula od Powerjógy malinko jiným směrem. Nadšení ale zůstává, troufám si říci, že napořád. :-)
Top produkty podle Míšy
Rutina podle Míšy
Vlasy myju většinou jednou za 4 až 5 dní. Tedy jednou či dvakrát týdně. Necowashuji, používám při každém mytí low-poo šampon + kondicionér. Ob jedno mytí dělám deep conditioning, a to většinou s proteinem. Někdy jen tak, že po umytí nanesu kondicionér, pročešu, zabalím do mikrotenového sáčku a nechám třeba 10 minut. A třeba tak jednou za 14 dní dělám intenzivnější masku, většinou Farfallu s přidaným proteinem. Také nanesu po umytí, dám toho větší množství, zabalím pod igelit a ručník a nahřívám fénem. Nechám třeba půl hodiny. Dokonale vymyji teplou vodou.
S refreshem se moc nekamarádím. Daří se mi jedině mokrý refresh – tak, že vlasy úplně namočím a ony se spojí krásně do pramenů. Jenže to je příliš časově náročné, takže to dělám jen výjimečně. Taky kvůli nízké poréznosti nemůžu dávat na vlasy stylingové produkty znovu při refreshi. Takže jedině, pokud po umytí styling nedám, mohu ho pak bez problémů dát při refreshi. Ale jinak ne, jedině občas ždibíček, ale hodně opatrně. Stačí mi namočit vlasy vodou, a z gelu, který ve vlasech zbyl, se opět vytvoří krusta.
Nic jiného než voda se mi neosvědčilo. Ani voda s leave-inem, ani kokosová voda a aloe šťáva (z toho mám slepené vlasy), ani voda s jablečným octem (z toho mám hnusné vlasy), ani hydrolát. (Protože ten mé vlasy nasávají ve velkém, tak to by se mi prodražilo, a přitom efekt není lepší než s vodou.) Takže když potřebuji s vlasama něco udělat aby vypadaly k světu i další dny, a nemám zrovna čas ani chuť je úplně namočit, tak jen mokrými dlaněmi „zahladím“ trochu vody do vlasů technikou praying hands, pročešu prstama zacuchaná místa, mačkáním dotvaruji vlny, uhladím mokrými dlaněmi vlasy u hlavy, kde je frizz, a to je celé. Snažím se aby zásah byl minimální, protože čím víc toho s vlasama dělám, tím se víc rozdělují do malých pramínků a pak to nevypadá dobře.
Cca jednou za dva měsíce provedu hloubkové čištění.