Curly Girl metoda občas dovede mluvit pěkně cizí řečí. Leckterý termín zní řádně vědecky, aby se z něj posléze vyklubalo něco všedního. A nejinak je na tom i náš plop. ;)
Plop je zabalení mokrých vlasů do látky, která z nich odsaje vlhkost. V zásadě je jako ten turban z ručníku, který jsi nejspíš měla nesčetněkrát na hlavě.
- Liší se ale tím, že narozdíl od froté ručníku je plop z látky šetrné k vlasům. Nepůsobí tření (které mokré vlasy poškozuje). Plop proto děláme z ručníku z mikrovlákna, nebo (asi nejoblíbenější varianta) z bavlněného trička. Ideální je otahané, poddajné a klidně i ukradené z pánské skříně (širší rukávy se líp vážou ;).
- Narozdíl od turbanu vlasy v plopu nekroutíš – neždímáš, a tím nepoškozuješ vytvořené vlnky. V zásadě jde o jakousi látkovou kapsu, do které vlasy jen opatrně složíš a uvážeš kolem čela.
VŠECHNY CURLY GIRL POMŮCKY NA PLOPOVÁNÍ NAJDEŠ ZDE>>
Jak udělat plop?

- Rozlož látku na postel, předkloň se a do středu spusť svoje mokré prameny (nijak do vlasů nesahej, prostě je jen slož pod temeno).
- Přelož zadní díl látky na týl a přední díl do čela.
- Potom zašroubuj cípy látky po stranách, jako bys balila bonbon, a vzniklá chapadla svaž za hlavou.
U trička: měj límec blíž k sobě, zadek ohni přes týl a rukávy zavaž kol hlavy dozadu.
- Vlasy by měly v plopu zlehka sedět a zároveň by jeho lem měl těsně přiléhat k hlavě.
Jak dlouho mít plop?
Alespoň pět, a obecně ne víc než 20 minut. Potom plop opatrně rozbal a nech vlasy doschnout, nebo se pusť do sušení difuzérem. Jeden z hlavních přínosů plopu je v tom, že umožní vlasům, aby se v začátku schnutí nevytáhly odtékající vodou. Sušením potom o tom víc zafixuješ prstýnky.
Je plop pro všechny?
Rozhodně ne.
- Pokud máš krátké vlasy, plop je spíš pomačká a zdeformuje. Nejlépe sedí kudrnám střední a delší délky.
- Hodně jemné, poškozené, nestabilní vlny může i sebejemnější plop „rozložit“.
- U hodně těsných kudrlinek a afro vlasů se plop nechává v řádech hodin (některé dokonce přes noc). Pokud neplní účel (vlasy v něm neschnou, svědí hlava, vlasy se lámou), tak na něm nelpi.
- Pokud plop dáváš po nanesení stylingových produktů (nejčastější případ), nehodí se pro lidi s citlivou pokožkou a alergiky. Gely, aktivátory a pěny jsou produkty určené do délek vlasů. Pokud se ale čtvrt hodiny macerují spolu s vodou na vršku hlavy, pochopitelně stečou na pokožku a je-li nějaká alergie, mohou ji podráždit.
- Dalším problémem u plopu může být, že si neohlídáš linii, kterou přiléhá k hlavě a při utažení ti zmáčkne a naruší kudrny okolo obličeje. Je dobré plop utahovat na čele pod linií vlasů.
Pokud Ti plop nevyhovuje, vyzkoušej jeho náhradu – microplopping. Po mytí opatrně vymačkej přebytečnou vodu do starého trička nebo ručníku z mikrovlákna. Vždycky přidrž sekci vlasů 30 sekund u hlavy, opatrně pusť a postup na další.
Šťastné plopování! ;)
Karolina
Zpátky do Curly Girl encyklopedie>>
.
.
Karolina Srncová
Od roku 2019 buduji na
Kudrnatých vlasech království česko - slovenských Curly Girls. Miluji jedinečnost vln a kudrn a cílím na to, abychom je měly zdravé a dlouhodobě udržitelné. :)